Nova godina

Rafting na Tari je danas širom sveta poznat kao jedna od najuzbudljivijih aktivnosti u prirodi, ali da li ste se ikada zapitali kako je sve to počelo? Reka Tara, koja vijuga kroz guste šume i klisure Crne Gore i Bosne i Hercegovine, ne predstavlja samo prirodni fenomen izuzetne lepote, već nosi i bogatu istoriju raftinga koja je utkana u kulturu ovog regiona.

Ova reka nije samo omiljeno mesto za avanturiste, već i svedok dugačke tradicije i duha lokalnih zajednica koje su vekovima koristile njene resurse. Moderan rafting, u formi u kojoj ga danas poznajemo, razvio se tek u drugoj polovini 20. veka kada su prvi entuzijasti prepoznali njene divlje i izazovne tokove kao idealne za razvoj ovog sporta. Pioniri raftinga su počeli da organizuju organizovane ture, transformišući lokalne običaje korišćenja reke za ribolov i transport drva u uzbudljivu rekreacionu aktivnost. 

Povratak u prošlost – Fascinantna istorija raftinga na Tari

Dok današnji avanturisti i ljubitelji prirode uživaju u uzbudljivom iskustvu raftinga na bujnim vodama Tare, često se zaboravlja bogata istorijska pozadina ove reke. Pre nego što je rafting postao popularan, reka Tara je bila žila kucavica za transport drvenih trupaca, a ovaj drevni proces poznat kao ‘triftarenje’ je bio sve samo ne obična rekreativna aktivnost.

Triftarenje, koje je započelo krajem 19. veka, bio je specifičan metod transporta drveta, esencijalan za ekonomski razvoj tog perioda, posebno pod upravom Austrougarske monarhije koja je tada vladala Bosnom. Za razliku od danas, kada rekom dominiraju gumeni čamci puni entuzijastičnih avanturista, nekada su obale Tare i Drine bile epicentri industrijske aktivnosti.

Bogate šume četinara koje okružuju reku Tare prepoznate su od strane Austrougarske kao veliki ekonomski potencijal. Trift, kao metod za efikasan transport oborenih trupaca, brzo je postao ključan za iskorišćavanje ovog prirodnog resursa. Trupci su pažljivo bili vezani čeličnim sajlama i željeznim spojnicama, formirajući splavove koji su transportovali drvenu građu niz reku do pilana u Foči, Višegradu i dalje do Beograda. Na čelu svakog splava nalazio se triftar, vešt i hrabar pojedinac zadužen za navigaciju kroz brzake i bukove, uz korišćenje drvenog kormilo za upravljanje.

Ovi hrabri triftari rizikovali su svoje živote da bi prehranili svoje porodice, navigirajući niz reku koja je često bila nepredvidiva i opasna. Njihova odvažnost i sposobnost ostavili su neizbrisiv trag u istoriji raftinga na Tari i postavili temelje za ono što danas poznajemo kao moderni rafting.

Iako pisanih svedočenja o ovim pionirima Tare ima malo, usmene priče su prenošene generacijama i još uvek oživljavaju duh triftarenja. Za one koji žele dublje da istraže ovaj deo istorije, preporučuje se poseta muzeju Stare Hercegovine u Foči, gde se čuva sećanje na neustrašive triftare i njihovo značajno nasleđe.

Evolucija rafting na Tari avanture – Od triftarenja do modernog avanturizma

Iako se moderni rafting na Tari razvio tek u drugoj polovini dvadesetog veka, interesovanje za ovu vrstu rekreacije može se pratiti još od 1932. godine, kada je beogradski list Politika pisao o popularnosti turističkog splavarenja na drvenim splavovima u Foči.

Međutim, Drugi svetski rat prekinuo je ovu tradiciju triftarenja, sve do značajne prekretnice 1958. godine kada je osnivanjem Turističke organizacije Foče revitalizovan ovaj oblik vodenog turizma. Umesto transporta drvene građe, triftari su svoje splavove preorijentisali na prevoz turista, nudeći im opuštanje i uživanje u prirodnim lepotama reke Tare.

Kako su godine prolazile, došlo je do promene u percepciji reke i načina uživanja u njenim čarima. Savremeni način života uveo je inovacije u svet splavarenja, što je dovelo do zamene tradicionalnih drvenih splavova gumenim čamcima i veslima. Neoprenska odela, kacige i sigurnosni prsluci postali su standardna oprema za učesnike u Tara rafting avanturi, a triftare su zamenili licencirani skiperi.

Danas, Tara rafting predstavlja vrhunac avanturizma za ljubitelje divljih voda i priznat je kao jedan od glavnih evropskih centara za ovaj sport. Privlači raftere iz celog sveta, koji dolaze da dožive uzbuđenje koje pružaju njeni čuveni bukovi i brzaci.

Dobrodošli u Rafting kamp Rajska rijeka

Zamislite sebe u idiličnoj oazi mira, smeštenoj tamo gde se spajaju reke Tara i Piva, stvarajući veličanstvenu Drinu, a sve to samo nekoliko koraka dalje od vas. Rajska rijeka nudi upravo to – savršeno mesto za ljubitelje prirode i sve one željne adrenalina.

Kamp se nalazi direktno na obalama Drine i služi kao idealna polazna tačka za različite avanture. Bilo da ste raspoloženi za uzbudljiv Tara rafting, želite da testirate svoje vozačke veštine na kvadovima, uživate u planinarenju, jahanju konja, jeep safariju ili jednostavno želite da se opustite i prepustite čarima prirode, rafting kamp Rajska rijeka nudi sve što vam je potrebno.

Provedite veče u nekom od šarmantnih drvenih, standard ili superior bungalova i prepustite se ugodnostima koje pružaju. Nakon dana ispunjenog aktivnostima, opustite se uz izvrsnu domaću kuhinju u restoranu kampa, koji pruža autentične specijalitete lokalne kuhinje.

Posetite najbolji rafting kamp Rajska rijeka i doživite autentično iskustvo bogatih prirodnih lepota i uzbudljivih aktivnosti.

Rajska rijeka vas čeka sa radošću i otvorenog srca!

Za sve informacije i rezervacije, pozovite +387 66 930 940 ili pišite na info@rajskarijeka.com